default_mobilelogo

Nie zgadzając się z planowanym przez rząd procesem zamrażania płac w budżetówce, w tym w sądach administracyjnych, rozpoczynamy szereg działań mających na celu zwrócenie uwagi na Naszą trudną sytuację związaną z wynagrodzeniami. W tym celu braliśmy udział w organizowanym przez MOZ NSZZ "Solidarność", Pracowników Sądownictwa i Prokuratury happeningu 29 lipca przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, a dziś składamy pisma do Prezydenta RP p. Andrzeja Dudy i p. Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów.

Domagamy się 12 procentowego wzrostu wynagrodzeń w roku 2022. Poniżej pismo do p. Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów.

images/OZZPSA_z_02_08_2021.pdf

W dniu wczorajszym (03.02.2020 r.) przy, jak zwykle, pomocy Przewodniczących Związków Zawodowych Pracowników Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, Warszawie, Szczecinie, Gdańsku, Bydgoszczy i Lublinie wystosowaliśmy pisma do Prezydenta RP, Premiera, Ministra Finansów i Przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych, informujące o wydarzeniu w Sejmie z 30 stycznia 2020 r., które to obniżyło Nasze podwyżki z 900 zł brutto do poziomu 300 zł brutto.

Wskazaliśmy na brak równego traktowania w procesie zmian wynagrodzeń pracowników wymiaru sprawiedliwości, informując jednocześnie jak na przestrzeni lat kształtowały się podwyżki w sądach administracyjnych (jeśli można tu mówić w ogóle o jakichkolwiek podwyżkach od 2009 r.). 

Zwróciliśmy się również do ww. osób o pilne zorganizowanie spotkań, mających na celu wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Czekamy obecnie na ustalenie ewentualnych terminów spotkań.

Jednym słowem w dalszym ciągu nie odpuszczamy.

 

Z niecierpliwością oczekujemy na zakończenie procesu legislacyjnego ustawy budżetowej. 

16 stycznia 2020 r. Ogólnopolski Związek Zawodowy brał czynny udział w posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w budynku Sejmu RP, w trakcie którego, swój referat wygłosił Prezes NSA prof. dr hab. Marek Zirk - Sadowski, który w sposób bardzo wyraźny podkreślił potrzebę zmiany wynagrodzeń pracowników sądów administracyjnych.

Przewodniczący OZZPSA - Dominik Niewirowski, poparł stanowisko Prezesa NSA oraz podkreślił jak ważny jest w obecnej formie procedowany budżet na rok 2020, zapewniający wzrost wynagrodzeń na poziomie 900 zł brutto na etat. 

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, bez sprzeciwu, przyjęła złożony projekt budżetu NSA. Niestety to nie koniec drogi. Czekamy teraz na kolejny etap - posiedzenie Komisji Finansów Publicznych. Oczywiście na bieżąco będziemy Was informować na stronie oraz FB.

Koleżanki i Koledzy

Zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Sądów Administracyjnych RP bardzo dziękuje Wszystkim za wsparcie i ciepłe słowa utwierdzające nas w tym, że to co robimy ma sens. Przed nami długi rok pełen pracy i wyzwań, ale stajemy pełni odwagi i pewności, że potrafimy coś zmienić i że jesteśmy bardzo potrzebni, czego wyrazem jest wstępowanie pracowników sądów administracyjnych w nasze szeregi, za co bardzo dziękujemy i obiecujemy nie zawieść Waszych oczekiwań.

Ogólnopolski Związek Zawodowy powstał przede wszystkim po to, aby bronić interesów wszystkich pracowników Naszych sądów, nawet tych nie zrzeszonych w żadnym związku. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszędzie macie odwagę, aby zakładać organizacje związkowe i brać sprawy w swoje ręce. Jesteśmy przede wszystkim dla tych, którym brakuje siły, motywacji i wiary, że mogą być partnerami dla Prezesów Sądów, Dyrektorów i innych decydujących o naszym - pracowników losie.

Jesteśmy przykładem na to, że dialog i chęć współpracy prowadzi do dobrych rozwiązań, a także zmiany rzeczy, które wydają się niezmienne.

Nie ma rzeczy niemożliwych i to co kiedyś wydawało się mało realne, zaczyna nabierać kształtu, potrzeba tylko czasu i determinacji, aby o to zawalczyć.

Kiedy dwa lata temu zaczynaliśmy spotkania w Naczelnym Sądzie Administracyjnym wizja podwyżek dla urzędników oraz zmiana naszej sytuacji kadrowo-płacowej wydawały się bardzo odległe. Małymi krokami wydreptywaliśmy ścieżki do Prezesa NSA, Szefa Kancelarii i innych ludzi sprawujących piecze nad sądami administracyjnymi. Rozmawialiśmy, często były to rozmowy niełatwe, ale zawsze konstruktywne i co najważniejsze wolę współpracy wykazywały obie strony. Tak jest do dziś, czego wyrazem jest wspólna obecność Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego wraz z Przewodniczącym Ogólnopolskich Związków Zawodowych Pracowników Sądów Administracyjnych RP na posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w dniu 16 stycznia 2020 r., a także w dniu 24 stycznia 2020 r. na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych, gdzie wspólnie będą wnioskować o podpisanie ustawy budżetowej na rok 2020 r. w wysokości pozwalającej na uzyskanie przez nas oczekiwanych od lat podwyżek.

Mamy nadzieję, że osiągniemy to o co walczymy od lat, choć zdajemy sobie sprawę, że lista postulatów jest długa i będą one przedmiotem naszych kolejnych działań.

W związku z tym zachęcamy wszystkich, którym nieobca jest troska o własną przyszłość, aby przyłączyli się do nas, służąc pomocą i radą, zgłaszając swoje problemy, wnioski i postulaty. Obiecujemy sumiennie pochylić się nad wszystkimi.

Zarząd OZZPSA

 

W dniu dzisiejszym (03.01.2020 r.) wystosowaliśmy pismo do Naczelnego Sądu Administracyjnego z pytaniem na jakim etapie jest wdrażanie, do systemu EZD, możliwość korzystania z kwalifikowanej pieczęci elektronicznej, zamiast Naszych nieszczęsnych, ujawniających Nasze dane osobowe kwalifikowanych podpisów elektronicznych. Czekamy na odpowiedź i szybką reakcję NSA. Przepis wszedł w życie, to było najtrudniejsze, teraz tylko pozostały dobre chęci.

Dla zainteresowanych treścią pisma - Kliknij